2-Femeia,victima sau agresor?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

2-Femeia,victima sau agresor?

Mesaj  Admin la data de Mar Feb 09, 2010 3:22 pm

Femeia pozeaza mai mereu in postura de victima,ca nu ar avea drepturi egale cu ale barbatilor,ca noi,barbatii, le agresam fizic,ca nu le oferim ceea ce ar trebui sa le oferim,etc.
Sa vedem deci care este situatia si care este si adevarul legat de FEMEIE.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Feb 28, 2010 5:08 pm, editata de 1 ori

Admin
Admin

Data de inscriere : 09/02/2010

Vezi profilul utilizatorului http://femeia21.netgoo.org

Sus In jos

Femeia victima sau agresor

Mesaj  Wolfman la data de Dum Feb 21, 2010 7:58 pm

Psihologic vorbind triunghiul patologic are (desigur) trei puncte de manifestare:
-Victima
-Agresor
-Salvator
Postura de agresor este invatata de o persoana la randul ei agresata; de aici se poate usor deduce daca a fost agresata inseamna ca intr-o alta ordine de idei la vremea aceea era victima.Si da este foarte adevarat victima si agresorul sunt doua roluri strans legate si reversibile.Cine este victima invata empiric sa se comporte ca o victima si sa agreseze in acelasi timp prin observarea si imitarea comportamentului agresorului.
Ceea ce incerc sa spun este ca cele doua roluri de agresor si victima sunt roluri pe care un om le joaca in viata lui si ca unul fara celalalt nu pot exista.Gandhi nu ar mai fi fost victima fara britanici care sa persecute poporul...Dar uite un amanunt "picant" stiati ca Gandhi isi batea sotia?Deci chiar si el era in rol.
Si mai este o dimensiune fascinanta pot spune Shocked aceea ca intre victima si agresor nu agresorul detine controlul!Cum asa? Rolling Eyes
Pai uite asa!Agresorul nu se manifesta decat atunci cand are o victima.Daca ai chef sa rupi pe cineva in bataie si esti singur acasa in camera ta ce faci?Te bati singur?Nu, iti pui "manusile de box" chiar daca uneori au forma unei rochii de seara sau a parului geluit si a ochelarilor de soare, mergi frumos si iti cauti o victima! (a se citi uneori consoarta).Dar poate imi vei spune "daca vreau sa bat pe cineva pot bate pe oricine deci oricine poate fi victima mea"!
Da, poate ca este asa.Atunci te rog mergi afara si ia la bataie primul om pe care il vezi.Nu pot decat sa iti doresc sa nu fie practicant de arte martiale sau sa aiba abonament la sala de forta.Acum intreaba-te iti vine sa iei la bataie toti oamenii pe care ii intalnesti?Nu?Asa credeam si eu.Altfel nu ai mai avea prieteni.
Dar pe cineva tot iti vine sa iei la bataie.Acum poate te intrebi cum sa aiba el controlul daca eu sunt cel care il ia la bataie.Pai daca nu iti vine sa bati pe toata lumea ci doar pe el/ea oare ce anume face el/ea de iti vine sa il/o bati pana iti descarci toata energia?
Victima are o capacitate speciala aceea de a atrage agresorul exact cum in natura o caprioara atrage un lup cu mirosul ei.
Nu stiu cat de edificator este postul meu dar cu siguranta m-am simtit foarte prins de subiectul acestui forum si de threadul deschis aici de Admin.

Wolfman

Data de inscriere : 21/02/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: 2-Femeia,victima sau agresor?

Mesaj  Admin la data de Joi Feb 25, 2010 3:30 pm

"Agresorul nu se manifesta decat atunci cand are o victima.
Victima are o capacitate speciala aceea de a atrage agresorul exact cum in natura o caprioara atrage un lup cu mirosul ei."

Cat de adevarat este continutul acestui mesaj,din care eu voi sublinia doar aceste 2 fraze de mai sus.Femeile sunt considerate victime,iar barbatii agresori,deoarece "agresiunea" are o conotatie gresit inteleasa in societatea noastra.Daca agresorul se manifesta doar in cazul unor victime,si nu in toate cazurile in care are posibilitatea sa o faca,<inseamna la modul evident ca agresorul este de fapt cel agresat,si prin urmare,foloseste o metoda rudimentara de a se apara>
De aici se deduce ca femeile agreseaza la modul autentic barbatul care,din anumite motive,este neputincios si,folosint o metoda primitiva,fizica,incearca sa scape de "atacul femeii".

Admin
Admin

Data de inscriere : 09/02/2010

Vezi profilul utilizatorului http://femeia21.netgoo.org

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Joi Iun 23, 2011 8:21 am

Eu nu cred tocmai asta, dragii mei!Sunteti baieti, nu?Se vede.O femeie nu s-ar acuza pe ea.!
Ma rog, iata si subiectul asta plictisitor in care doriti sa va "scoateti". Voi chiar credeti ca in toate cazurile se intampla la fel? Credeti sau nu, in viata reala nu se intampla la fel.Sunt mii si mii de oameni!Toti diferiti, cu destine diferite!Daca un barbat agreseaza o femeie, nu inseamna ca ea e vinovata...am si caz real, dar nu-mi place sa vorbesc despre asta.De fapt, sunt mai multe cazuri. Dar sa vorbim aici, despre cazul in care femeia (boala- cum o numiti voi) este cu adevarat o victima. Femeia (sau boala) sta acasa si face mancare. Deodata, vine un betiv care se presupune a fi sotul ei si arunca cu tot felul de lucruri dupa ea. V-ati gandit la asta?Nu! Barbatii sunt agresati, nu?Cu ce, cu lingura sau oala?? Poate doar cu renumitele cuvinte pe care femeia le spune la nervi.Ce sa faca, daca altfel nu poate lupta!Dar ce, pe voi va intereseaza?Nu.
Recunosc, sunt cazuri in care femeia detine controlul si agreseaza barbatul, dar chestiile astea nu ma intereseaza acum.Voi presupuneti ca doar aceste cazuri exista cu adevarat.Puteati vorbi despre toate.De ce nu ati facut-o?Oricine citeste chestiile spuse de voi v-a fi influentat si va spune ca acela este adevarul.Dar trebuie sa vedeti ca sa credeti.Si asa fac si eu. Agresorii pot fi toti.In ziua de azi, te poti astepta la orice.
Si nu ati explicat aici...cum este vinovata femeia?Care este modul ei de a ataca barbatul (nevinovat si neputincios - cica)? Nu ati pomenit nimic despre asta.De ce?Vreau si eu niste motive adevarate pentru care sa recunosc ca femeia este vinovata.Si atunci, mai discutam.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:12 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum